Soru: Top Reyhan Nasıl Yetiştirilir?

Top reyhan tohumu ne zaman ekilir?

Reyhan tohumları iklim koşulları elverişli hale geldiğinde mart ayından itibaren fide yetiştirme yerlerine ekilir. Dikim büyüklüğüne gelen reyhan fideleri sıra arası 20-25 cm, sıra üzeri 10-15 cm olacak şekilde nisan ayından itibaren esas yetiştirilme yerlerine dikilir.

Top reyhan tohumu nasıl ekilir?

Reyhan tohumu saksı yetiştiriciliği için çimlendirilerek ekilmelidir. Çimlenme sonrası fideler uygun bir saksıya geçirilmelidir. Can suyu uygulandıktan sonra saksıyı güneş alabilecek bir ortama yerleştirmek yeterlidir. Açık alan ekimlerinde ise çimlendirmeden direk ekim uygulamasına geçilebilir.

Reyhan toprağı nasıl olmalı?

Saksı adına tercih edilecek toprağın humus açısından zengin olması gerekir. Bununla beraber toprağın iyi drenajlı olması oldukça önemlidir. Burada sakının altına çakıl, Antep fıstığı kabukları, ceviz kabukları konulabilir. Daha sonra humuslu toprak eklenerek, Ekim işlemi tamamlanmalıdır.

Reyhan nasıl bir bitkidir?

Reyhan fesleğen ile karıştırılan fakat farklı olan bir bitkidir. Kırmızı fesleğen olarak da bilinen reyhan, keskin ve aromatik kokusu ile birçok alanda kullanılır. Ilıman bölgelerde sıkça yetişen reyhan, yaz sonuna doğru rengi değişen bir ottur. Önce yeşil yaprak veren bu bitki, güneş gördükçe rengini koyulaştırır.

Evde reyhan nasıl yetiştirilir?

Reyhan Nasıl Yetiştirilir?

 1. Reyhan saksını mutlaka güneş alan bir yere bırakın. Günde en az 4 saat güneş alması gerekmektedir.
 2. Reyhan su sevmemektedir.
 3. Reyhanı sularken çok fazla yapraklara değdirmeden kökleri sulaya özen gösterin.
 4. Reyhan fidelerini aralıklı olarak ekmeye özen gösterin.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Duvarda Top Oyunu Nasıl Oynanır?

Reyhan ne kadar sürede filizlenir?

Reyhan kokusu sivrisinek ve tahta kurusu gibi haşaratı kaçırır. Zafiyeti ve hazımsızlığı giderir, arı sokmalarında faydalanılır. Tohumların çimlenme oranı % 95 ‘dir. 14 günde çimlenmektedir.

Taze reyhanın faydaları nelerdir?

Diyorsanız işte yanıtı.

 • Metabolik faaliyetlere yardımcı olur.
 • Anti bakteriyel özelliği ile bulaşıcı hastalıkları önler.
 • Soğuk algınlığı hastalıklarına karşı savaş eder.
 • Sigara bıraktırmaya yarar.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Vücuttaki asitleri dengeler.
 • Gastrit ve ülser gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Sindirimi kuvvetlendirir.

Reyhan ne zaman budanır?

Fesleğenin düzenli bir şekilde büyüyebilmesi için, öncelikle üst yapraklarının budanması gerekir. Sağlıklı bir şekilde yetişmesi ve gelişmesi için haftada bir kere budama işlemi yapılmalı. Fesleğenin bakımını yapmak için en uygun zaman ise sabah saatleri.

Mor reyhan nerede yetişir?

Türkiye’de sadece Malatya’nın Arapgir ilçesinde yetişen ve 200’ün üzerinde aromatik değere sahip olan mor reyhan ın katma değeri her geçen gün yükseliyor.

Fesleğen toprağı nasıl olmalı?

Fesleğen, humus bakımından zengin topraklarda daha rahat bir şekilde yetiştirilir. Bu nedenle toprak seçiminde torflu toprakları tercih etmelisiniz. Eğer bu konuda yeterince bildi sahibi değilseniz yapı marketlerden ya da çiçekçilerden “bitki/çiçek toprağı ” şeklinde toprak alabilirsiniz.

Fesleğen nasıl bir ortamda yetişir?

Fesleğeni ekmek için humus bakımından zengin, torflu toprak tercih edin. Fesleğeni mutlaka güneş ışığı alan ortamlarda yetiştirin. Fesleğen güneş ışığını sevdiği için, pencere kenarları, bahçe ve teras gibi güneş alan yerlerde yetiştirmeye özen gösterin.

Reyhanın çiçeği yenir mi?

Sağlık bakımından faydaları pek çok olan Reyhan çiçeği sadece bahçelerde değil ev ortamında saksılarda da yetiştirilen aynı zamanda yemeklerde de tüketilen bir besindir.

Fesleğen reyhan nasıl ayırt edilir?

Fesleğen ile reyhan arasındaki fiziksel farklar Esas fark aromaları, kokularıdır. Tatlımsı kokuya sahip fesleğen tiplerinin aynısından reyhan tipleri de var. Mesela mor yapraklı ya da mini yapraklı çeşitlilikler reyhanlarda da fesleğenlerde de var.

You might be interested:  Soru: Top Eleven Sezon Sonu Ne Oluyor?

Kuru reyhan nasıl kullanılır?

Kurutulmuş reyhan, baharat olarak makarnalara, pilavlara ve özellikle çorbalara çok yakışır. Farklı aromalı tatlıları sevenler için kurabiyelerde kurutulmuş reyhan kullanmak, harika bir yöntem olabilir. Taze reyhan ile şerbet de hazırlanır.

Reyhan Şerbeti neye faydalı?

REYHAN ŞERBETİNİN FAYDALARI Hazımsızlığı giderir, bağırsakları çalıştırır. Reyhan şerbeti gargara yapıldığında ağız yaralarını tedavi edici etki gösterir. Yağ yakıcı özelliği ile zayıflamaya yardımcıdır, kilo sorunu olanların imdadına yetişir. Kan şekerinin düşmesine bağlı olarak meydana gelen baş dönmelerini engeller.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *