FAQ: Yakan Top Nasıl Oynanır Ve Kuralları?

Yakar top oyunu nasıl oynanır kısaca?

YAKANTOP OYUNU KISA TANIMI 8’er kişilik iki eşit takım arasında oynanır. 9m x18m ölçülerindeki voleybol sahasında oynanan bir oyundur. Sayışma sonrasında saha seçimi yapılır. Takımları 7’şer oyuncusu oyun alanlarına yerleşirken, birer oyuncularını dip çizgilerin gerisine kaleci oyuncu olarak yerleşir.

Yakar top nasıl bir oyundur?

Toptan kaçma veya yakartop, bir çocuk oyunu. Bir takım oyunudur ve takımlar en az ikişer kişiden oluşur; ancak yeterli oyuncu olmadığında üç kişi arasında takımsız olarak da oynanabilir. Oyun anında takımları atıcı takım ve kaçıcı takım olarak adlandırmak mümkündür.

Ortada sıçan nasıl oynanır kısaca?

Bir grup ikiye bölünür ve aralarında mesafe olacak şekilde karşılıklı durur. Diğer grup ortaya geçer. Ortaya geçilen grup topla vurulmaya çalışılır. İki oyunun tek farkı, Ortada Sıçan oyununda yere değmeyen topu tutan oyuncu, can kazanmış olur.

Kaleli yakan top oyunu nedir?

9m x18m ölçülerindeki voleybol sahasında oynanan bir oyundur. Oyunda pasif oyuncu yoktur. Müsabaka süresince bütün oyuncular aktiftir. Oyun alanı içindeki oyuncu rakip oyuncunun atışı ile vurulmuş ise oyun dışı kalmaz, kendi kaleci oyuncusunun yanına giderek atıcı oyuncu olarak oyuna devam eder.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Bir Top Kağıt Ne Kadar?

Simit oyunu nasıl oynanır kısaca?

Erkekler tarafından oynanan bir oyundur. Bir kişi daire çizer ve çizili dairenin içine girer. Diğer arkadaşları da daireden bir kaç metre uzakta bekler. Çizili dairenin içerisindeki kişi hiç sesini kesmeden “ simit ” diye bağırarak arkadaşlarından birini yakalamaya çalışır.

Birde bir oyunu nasıl oynanır?

Ebe, oyunun başında belirlenen yerde durur ve eğilip ellerini dizlerine koyarak belini kamburlaştırır. Atlama yapacak diğer oyuncular sırada bekler. İlk oyuncu koşarak, eğilerek duran ebenin üzerinden ellerini sırtına bastırıp bacaklarını iki yana açarak atlar. Atlarken de ” birdirbir ” demelidir.

Top ile oynanan oyunlar nelerdir?

TOPLA OYNANAN OYUNLAR

 • ATEŞ TOPRAK HAVA SU.
 • TOP GEZDİRME.
 • MİÇO( TOP OYUNU )
 • ELDEN ELE.
 • RENKLİ İSTOP.
 • TOP YETİŞTİRME.
 • ÇEKİRGE.
 • ON PAS.

Yakar Top ne zaman çıktı?

Yakar Top

 • Vizyon Tarihi. 22 Ekim 2004. Süre. 1s 32dk.
 • Türkiye Dağıtım. Özen Film. Stüdyo. 20th Century Studios.
 • Yapım Yılı 2004. Ülke. ABD.

Yakar top nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Yakantop şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Yakan top şeklinde olmalıdır.

Ortada sıçan ne demek?

‘ Ortada Sıçan ‘ tarihten kalma bir mahalle oyunudur, yakalanan fare hemen öldürülmez, beş altı kişi ya da mahalleli hemen herkes tekmelerle oyuna katılır, fare tekme yedikçe duvara çarpar sersemler, sonra ayılıp tekrar hızla sıvışıp kaçar, tekrar önü kesilip tekmelenir, çevikliğini kaybetsin diye ayak altında başı

Ortada sıçan nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Kalede olan oyuncular sıra ile topu atarak ortada bulunan oyuncuları vurmaya çalışır. Ortada bulunan oyunculara top değdiği anda oyuncu oyundan çıkar. Çocukların deyimi ile oyuncu “yanmış” yani oyunu kaybetmiş olur. Ancak ortadaki oyuncu topu tutarsa ve yere düşürmezse, 1 can kazanmış olur.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Top Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ortada sıçan oyununun gerçek ismi nedir?

Ortada sıçan oyununun diğer isimleri Yakan top veya Yakar toptur. Yakan top hakkında kısaca bilgi edinelim; En bilinen ve en eğlenceli geleneksel oyunlarımızdan birisidir.

Kaleli yakan hangi top ile oynanır?

Oyuncular kesinlikle ayakkabılarını çıkararak müsabakaya çıkamazlar. 4) Oyuncuların formaları numaralı olmalıdır. Numaraların renk ve parlaklığı formanın renk ve parlaklığına zıt tonlarda olmalıdır. 5) Oyunda ikili yakan top topu veya voleybol topu kullanılır.

Mendil Kapmaca Oyunu Nasıl Oynanır?

İki grup arasında en az 2, en fazla 5 metre mesafe olmalı. Mendil yakalanmadan mendilcinin etrafına çizilen çemberin içerisine girmek yasaktır. O yüzden mendilciden mendili yakalamaya çalışırken şaşırtmaca yaparak rakibin çemberin içerisine girmesini sağlayarak oyunu kazanabilirsin. Hızlı koşmalısın.

Istop oyunu nasıl oynanır?

Ebe, oyunculardan birinin adını söyleyerek topu havaya atar. Top yere düşmeden adı söylenen oyuncu topu havada yakalamak zorunda. Yakaladığı anda da “ istop ” diye bağırır. Diğer oyuncular istop sesini duyunca oldukları yerde kıpırdamadan kalır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *