Mekik Çekerken Hangi Kaslar Çalışır?

Mekik alt karın eritir mi?

Göbek eritmek için mekik çekmek işe yaramaz ” Mekik çekmek göbek eritir.” Bu düşünce doğru bilinen bir yanlıştır aslında. Mekik çekmek muhakkak faydalı olacaktır ama bilimsel olarak göbeğinizi sadece mekik çekerek eritmeniz mümkün değil. Göbek eritme hareketleri emin olun beslenmenizi düzenlemedikçe faydalı değildir.

Mekik kaç set kaç tekrar?

Her gün düzenli olarak günde 2 kez ve 10 dakika mekik çekerseniz bu incelmeyi görebilirsiniz.

Mekik yerine ne yapabilirim?

Karın kaslarını sıkılaştırmak deyince sizin de aklınıza gelen ilk hareket mekik mi? Karın kaslarını güçlendirmek için uzmanlar artık en çok plank hareketini tavsiye ediyor. Plank yüzüstü, ellerinizin veya dirseklerinizin üzerinde, vücudunuz dümdüz yere paralel, sabit bir şekilde durarak yapılan bir hareket.

Mekik çeşitleri nelerdir?

Kendinizi geliştirdikçe hareket sayınızı arttırabilir ve aşağıda bahsettiğimiz farklı mekik çeşitlerini deneyebilirsiniz.

 • Düz Mekik. Mekik deyince ilk akla gelen klasik mekik hareketidir.
 • Yarım Mekik.
 • Ters Mekik.
 • Yan Mekik.

Mekik hangi bölgeleri eritir?

Mekik çekme, genellikle karın kaslarını ve sırt bölgesinde bulunan kasları geliştirmede yardımcı olur. Ancak daha çok karın bölgesinin fit bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

You might be interested:  Bisiklet Kullanırken Hangi Kaslar Çalışır?

Karın bölgesindeki yağlardan nasıl kurtulurum?

Karın ve bel çevresi yağlarından kurtulmak için ilk kural tatlı bakımından fakir beslenmek, paketlenmiş un-şeker-yağ içeren nişastalı ve şekerli rafine edilmiş glisemik indeksi yüksek yiyeceklerden uzak durmak, toplam kalorisi düşük bir beslenme planına uymak ve mutlaka bunu egzersizle desteklemektir.

Göbek eritmek için ne yapmak lazım?

Göbek eritmek için neler yapılmalı?

 1. Şekeri fazla tüketmeyin.
 2. Daha fazla protein tüketin.
 3. Karbonhidratları azaltın.
 4. Diyet lifi içeren gıdaları tüketin.
 5. Egzersiz hareketler yapın.
 6. Yediklerinizi takip edin.
 7. Trans yağlar uzan durun.
 8. Alkol tüketmeyin hatta bırakın.

Her gün mekik çekilir mi?

Her insanın fizyolojik yapısı ve gün içerisindeki vakti farklıdır. Bu sebepten dolayı mutlaka kişi kendi kapasitesine bağlı olarak mekik çekmelidir. Burada önemli olan kaç tane mekik çekmek değil her gün düzenli olarak bu egzersizi gerçekleştirmektir.

En kısa sürede karın kası nasıl yapılır?

Ekipmansız evde karın kası nasıl yapılır?

 1. Mekik Çekmek: Mekik çekmek, karın kası için yapılabilecek en iyi hareketlerden biridir.
 2. Plank Duruşu: Plank duruşu ile hemen hemen tüm karın kaslarınızı çalıştırmanız mümkün.
 3. Twist Hareketi: Bu hareket ile özellikle yan karın bölgenizdeki kaslar çok aktif olarak çalışır.

Göbek fıtığı olanlar mekik çekebilir mi?

Fıtığı iyileştirmeye çalışırken veya fıtık ameliyatının iyileşme döneminde karın bölgesini güçlendirmek çok önemlidir. Bunun için küçük mekikler yapılabilir. Mekik çekerken önemli olan ne kadar doğrulduğunuz değil karın kaslarını ne kadar sıktığınızdır. Gövdenizi yaklaşık 10 cm kaldırmanız yeterli olacaktır.

Fazla mekik çekmek zararlı mıdır?

EVET MEKİK ÇEKMEK HEM BELE, HEM BOYNUNUZA ZARAR VERİR. Eğer ileri derecede bel fıtığınız varsa kesinlikle mekik çekmeyiniz…. Eğer bel fıtığı ameliyatı geçirmişseniz en az 3 ay kesinlikle mekik çekmeyiniz… Bel fıtığı olanların bel bölgesi için, Ters Mekik ve Çakı hareketini yapmasını özellikle öneririm.

You might be interested:  Sık sorulan: Kısalan Kaslar Nasıl Uzatılır?

Mekik çekmek bağırsakları çalıştırır mı?

Mekik çekmek, tıpkı diğer spor türlerinde olduğu gibi çok faydalıdır. Sadece karın kaslarınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı iyileştirir. Karın kaslarının güçlenmesi sayesinde mide ve barsak hastalıklarına yakalanma olasılığınız azalır.

Yumuşak zeminde mekik çekilir mi?

Mekik hareketinin yapılacağı zemin, bel ve boyun sakatlanmalarını önlemek için oldukça önemlidir. Kanepe, yatak gibi yumuşak zemin üzerinde yapılmamalıdır. Yumuşak zeminler, hareket esnasında bel bölgesinde boşluk yaratır ve tüm ağırlığın bu bölgede toplanmasına neden olur.

Şınav çekmek hangi bölgeleri çalıştırır?

Şınav, vücut ağırlığınızı kullanarak istediğiniz her yerde yapabileceğiniz bir egzersizdir. Şınav çekme hareketi birincil olarak göğüs kaslarını çalıştırır. İkincil olarak ise triceps yani arka kol kaslarını ve omuz kaslarını çalıştırır. Ayrıca hareket sırasında bacak kasları, sırt kasları ve karın kasları da çalışır.

Mekik sehpası ne işe yarar?

Mekik Sehpası kasların çok daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple vücut geliştirme yapan kişiler bu sehpayı antrenmanlarında kullanırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *