Soru: Bacak Damar Tıkanıklığı Için Hangi Doktora Gidilir?

Damar tıkanıklığı için hangi bölüm?

Damarlarla ilgili sorunlara kalp ve damar cerrahisi bölümü bakar.

Bacak damar tıkanıklığı tedavisi hangi bölüm bakar?

Girişimsel Radyoloji Uzmanları, görüntüleme ile problemin nerede olduğunu tespit edip gerekirse anjiografi eşliğinde hangi damarda problem varsa görerek tedavi edebilirler. Bacak damar tıkanıklığı atardamardaysa anjiografi eşliğinde o damara girip pıhtıyı çıkarırlar.

Bacak damar tıkanıklığı hangi testle anlaşılır?

Ayak bileği-Kol İndeksi (ABI): Bacak ve koldaki atardamar basınçlarını kıyaslayarak bacak damarlarında tıkanıklık olup olmadığını anlamayı amaçlayan bir testtir. Bunun için her iki kol ve bacaktan tansiyonlar ölçülür. Ancak bu ölçümlerde, dinleme aleti (steteskop) yerine kalem şeklinde bir el Doppler’ i kullanılır.

Bacakta kılcal damar çatlaması hangi bölüm bakar?

rahatsızlığı ile birlikte ağrı, huzursuzluk, bacak ülseri, bacaklarda şişme gibi herhangi bir semptom bulunuyorsa bu semptomların giderilebilmesi için tedavi gerekmektedir. Varisle ilgili herhangi bir sorunu olan kişiler hastanelerin kalp damar cerrahisi bölümüne başvurmaları gerekmektedir.

Kalp damar tıkanıklığı hangi testle anlaşılır?

Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi: Kalbe efor veya ilaç ile stres yükleyerek, ardından damar yolu ile verilen düşük dozlu radyoaktif maddenin kalp damarları aracılığı ile kalp kası içinde dağılımını inceleyen bir testtir. Bu sayede kalbin hangi bölgesinde damar daralması veya tıkanması olduğu hakkında bilgi vermektedir.

You might be interested:  Iğneli Epilasyon Bacak Ne Kadar Sürer?

Beyin kılcal damar tıkanıklığı hangi bölüm bakar?

Nöroloji bölümü, beyni ve sinir sisteminin neden olduğu hastalıkları inceler.

Damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Damar tıkanıklığı ameliyatla açılabilir. Damar tıkanıklığı ileri seviyedeyse anjiyoplasti ve bypass ameliyatı yapılır. Anjiyoplasti’de tıkalı damarlar mekanik olarak balon ile genişletilir ve açılır.

Beyin damar tıkanıklığı tedavisi nasıl olur?

Beyin damar tıkanıklığı tedavisinde pek çok tedavi şekli vardır.Bunlardan birkaçı; İlaç tedavisi, spesifik ilaç tedavisi (atardamar yada toplardamar içine pıhtı çözücü spesifik ilaç verilmesi) Cerrahi tedavi. Nöroradyolojik( damar lümenini açmaya yönelik çeşitli uygulamalar örn:stentleme) girişimlerdir.

Bacakta damar tıkanıklığı ağrısı nasıl olur?

Bacak damar tıkanıklığı Yürüme sonrasında bacaklarda ve kalçada kramp şeklindeki ağrı, en sık görülen belirtidir. Hastalık ilerledikçe ağrı istirahat durumunda da görülmeye başlar. İleri evre hastalığı olanlarda ayaklarda iyileşmeyen yaralar ve kangren ortaya çıkar.

Damar tıkanıklığı olduğu nasıl anlaşılır?

Damar tıkanıklığı sorununda tanı koyulması damar tıkanıklığının olduğu bölgede yaşanan sıkıntılarla ortaya çıkmaktadır. Fiziki muayenenin ardından damarları değerlendiren bir takım testlerle tanı koyulması kolaylaşmaktadır. Aynı zamanda radyolojik testlerle de damar tıkanıklığı tanısı koyulabilir.

Bacak damar tıkanıklığına ne iyi gelir?

Kepekli tahıl, yulaf ezmesi, fasulye ve bolca meyve, sebze tüketmek damar tıkanıklığı olasılığını önemli ölçüde azaltır. Yüksek lif oranına sahip olan besinler, damar tıkanıklığına neden olan kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Damar tıkanıklığını nasıl anlarız?

Kalp damar tıkanıklığında, kişide göğüs ağrısı, göğüste sıkışma ve baskı hissiyatı gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Her zaman göğüs bölgesinde değil, sol kolda uyuşma olarak da belirtiler görülebilir. Bazen de, kalbin alt kısmındaki damar tıkandığı zaman, mide ağrısı biçiminde de şikayet meydana gelmektedir.

Kılcal damar çatlaması kendiliğinden geçer mi?

Tansiyon probleminiz yoksa, stres ve kaygıdan uzak kalarak kılcal damar çatlamasından kurtulabilirsiniz. Bazı kılcal damar çatlamaları kendiliğinden iyileşirken bazıları özel tedavi istemektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Bacak Yanları Nasıl Eritilir?

Varis kalp damar hastalığı mıdır?

Özellikle ayakta durarak çalışan kişilerde ve doğum yapan kadınlarda sık görülen varis şikayetleri artan yaşla birlikte; bacak ve ayaklarda şişlik gibi belirtilerle kendini gösterirken önemsenmeyen varisler kalp yetmezliğine yol açabiliyor.

Varis tedavisi için evde ne yapılabilir?

Elma sirkesini pamuklu bir bez yardımıyla ıslatıp varisli bölgede bitkisel tedaviye başlayabilirsiniz. Elmalı sirkeye batırdığınız bezi 30 – 35 dakika varisin olduğu bölgeye sararak bekletebilirsiniz. Bu esnada bacaklarınızı vücut hizasını geçer vaziyette yukarıya doğru uzatın. Bu pozisyonda 10-15 dakika bekleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *