Sık sorulan: Protez Bacak Nasıl Çalışır?

Protez bacak nasıl yapılır?

Bacak protezi için protezin alçısı ile güdük ölçüsü alınır. Bacak protezinin kalıbını çıkardıktan sonra ayak daha konforlu bir şekilde vücuda oturması için silikondan yumuşak bir malzeme kullanılır. Sonrasında protez bacağın oluşması için gerekli parçalar temin edilir.

Protez uzuvlar nelerdir?

Çene-yüz protezleri, diş protezleri, kol, el, bacak protezleri, kulak protezleri, saç protezleri, göz protezleri gibi.

Protez bacak hangi durumlarda yapılır?

Protezler; bacak veya ayağın kazalar, tümörler, damar hastalıkları ve diyabet gibi nedenlerle kaybedilmesi sonucunda bireylerin yürüme ve günlük aktivitelerini gerçekleştirmesi için dıştan kullanılan yapay uzuvlardır.

Protez bacakla araba kullanılır mı?

Protez kullanımında amputasyon seviyesi, güdük, sağlam bacak kullanmak potansiyel ve kişinin motivasyonu çok önemlidir. Protez ile bireyler normal yürüyebilir, araba kullanabilir hatta bazı protez kullanıcıları bisiklete binebilirler, protezle yüzebilmek için ise suya dayanıklı proteze ihtiyaç vardır.

Protez ayak çeşitleri nelerdir?

Protez Bacak Çeşitleri

 • Aktif vakum dizaltı bacak protezi.
 • Hidrolik Mikroişlemcili ayak bileği ve diz dezertikülasyon protezi.
 • Silikon lineer diz altı bacak protezi.
 • Diz dezartikülasyon bacak protezi.
 • Dizüstü bacak protezi.
 • Dizüstü mikroişlemci bacak protezi.
 • Kalça dezartikülasyonu bacak protezi.
 • Modüler diz altı bacak protezi.

Protez bacak fiyatları ne kadar?

Günümüz şartlarında malesef döviz kur’larının artmasıyla beraber protez ayak, protez kol,silikon ayaklar, diz altı protez silikon fiyatları değişmektedir. sosyal güvenlik kurumu’nun ödediği tutar haricinde yaklaşık olarak katılım ücreti 1.500.00 tl ve 25.000 tl arasında değişkenlik göstermektedir.

You might be interested:  Soru: Bacak Boyu Nereden Nereye Ölçülür?

Protez nerelerde kullanılır?

Onbaşıoğlu, “ Protezler bozulmuş olan hemen hemen tüm eklem yüzeylerinde kullanılabiliyor. Kalça, diz, ayak bileği, omuz, dirsek, el bileği, parmak eklemleri, çene ve omurga eklemlerini protez uygulayarak tedavi etmek mümkündür” diye konuşuyor.

Protez Diş hangi maddeden yapılır?

İki maddeden yapılmaktadır. Bunların başında titanyum gelir, ikincisi de bir alaşımdır, kobalt krom molibden gibi metallerin birleşmesinden yapılır.

Protez diş çeşitleri nelerdir?

Diş Protezi Çeşitleri

 • Tam ve bölümlü hareketli protezler.
 • Metal destekli veya metalsiz yapıda porselen sabit protezler.
 • Diş çekimi sonrası takılan Immediat protezler.
 • Doğal diş kökleri üzerine yapılan protezler (Overdenture)

Diz altı protez nedir?

Dizaltı ile ayak bileği arasındaki güdükler için uygulanan protezlere Dizaltı Protezi (Trans Tibial Protez ) denilmektedir. Protezin kullanımındaki konfor için tercih edilen ideal güdük uzunluğu Tibya Kemiğinin 1/3 orta kısmından yapılan amputasyonlardır (12cm-17cm).

Karbon protez ayak nedir?

Oldukça modern bir tasarım olan Ottobock 1C30 Trias Karbon Ayak yenilikçi ve hafifliği ile tercih edilesi ürünlerden bir tanesidir. Tasarımında kullanılan hafif karbon konstrülesiyon, topuğun zeminle buluşması esnasında yaylanma sağlayarak konforlu bir yürüyüş oluşturur.

Güdük bakımı nasıl yapılır?

Doğru Güdük bakımı nasıl yapılır? Terapistiniz doğru güdük bakımını anlatacaktır. Derinizin sert ve pul pul olmaması için, her sabah ve akşam ılık su ve yumuşak sabunla (Derma Clean) ile yıkayınız. Daha sonra cildinizi iyice kurulayın ve krem sürün.

Bacak amputasyon nedir?

Amputasyon, tamir edilemeyecek düzeyde hasarlanmış bir UZVU (kol, bacak, el, ayak, parmak) ameliyat sırasında uzvun kemiği ile beraber keserek vücuttan ayırma işlemidir.

Alçılı elle araba kullanmak yasak mı?

Kırık/çıkık cerrahisi veya alçı tedavisinden sonra, sağ veya solda kısa/uzun kol alçı/atel, ortez, brace veya omuz askısı çıkartılana kadar araç kullanılması önerilmez.

You might be interested:  Soru: Bacak Hacamat Nasıl Yapılır?

Protez kol ne kadar?

Biyonik Kol Fiyatları Biyonik kol protez fiyatları 150.000 TL’ den başlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *