Bacak Masaji Nasil Yapilir?

Diz masajı nasıl yapılır?

Her diz için saat yönünde dairesel hareketlerle (parmağınızı yavaşça bastırarak ve bastırdığınız noktada bir süre kalarak) yaklaşık 10 dakika kadar yapılmalıdır. Başlamadan önce sakin nefesler alıp vererek ve hislerinize konsantre olarak kendinizi sakinleştirin. Masajı oturur pozisyonda yapın.

Klasik masaj teknikleri nelerdir?

Anatomik ve fizyolojik kavramlara dayalı geleneksel Batı masajı olan klasik masaj, fizyoterapistlerin en sık kullandığı masaj tekniğidir. Klasik Masaj

 • Öflöraj – Stroking (Sıvazlama)
 • Petrisaj – Kneading (Yoğurma)
 • Friksiyon (Basınç Uygulama);
 • Tapotmen (Darbeleme);
 • Vibrasyon (Titreşim);

Spor masajı nasıl olur?

Kasa yapılan vuruşlar ve darbeler olan perküsif vuruşlar çoğunlukla küçük parmaklarla uygulanır. Kaslara biçim vermek için yapılır. Kupalama terapisi ellerin kupa şekline getirilip kaslara vurulmasını içerir. Deriyi uyarır ve kasların uyuşmasına yardım ederek büzülmelerini sağlar.

Yorgunluk masajı nasıl yapılır?

Nasıl yapılır: Masajı yapacak kişiden eline masaj yağı sürmesini isteyin. Yumruk hareketiyle sırtınızın tamamında elini yukarı aşağı doğru gezdirmesini isteyin. Bu, kan dolaşımını iyileştirir, gerilmiş kaslara taze kan ve enerji sağlar. Bu işlemi yaklaşık 20 dakika boyunca tekrarlayın.

Uyluk bölgesi masajı nasıl yapılır?

Alt ekstremite altına ince ve uzun bir yastık yerleştirilir. Uyluk Masajı; M. Tensör Fasia Lata

 1. Başlarken 3 kez stroking.
 2. Tek el ile 3 kez kneading (M.
 3. Dizin lateralinden başlayarak proksimale ilerlendir.(kas boyunca)
 4. Bitirirken 3 kez stroking yaptıktan sonra Tensör Fasia Lata kasının masajını bitirmiş oluyoruz.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Bacak Kemik Ağrısına Ne Iyi Gelir?

Ayak masajı nasıl yapılır?

Ayak masajı teknikleri içinde en önemlisi ayağın üst kısmını ovmaktır. Bilekteki sertliğin azalması için ayağı topuklarından kavrayıp birkaç kez sağa ve sola döndürün. Sonrasında ayağın arka kısmındaki kemeri sıkıca tutun ve diğer elinizde ayak başparmağınızı ovup daha sonra çekin.

Sık kullanılan masaj uygulama teknikleri nelerdir?

En Yaygın 9 Masaj Tekniği

 • Efloraj: Uzun ve sakin vuruşlar.
 • Petrisaj: Yoğurma, çekme ve germe.
 • Ovma: Küçük dairesel hareketler.
 • Dokunma: Vurma.
 • Titreşim: Sallama ve sarsma.

Klasik masaj kaç ana başlıkta yapılır?

Klasik masaj tedavisinde temelde üç tane teknik vardır; Stroking (effleurage): Elleri vücut yüzeyine temas ettirilerek kaydırılması şeklinde yapılır. Compression: Basınç, sıkıştırma.

Klasik masaj ne ile başlar?

SIVAZLAMA (ÖFLERAJ): Klasik masaj öflerajla başlar ve öflerajla biter. Bölgesel olarak sıvazlama, tek elle, çift elle, avuç içiyle parmaklarla ya da el sırtıyla yapılabilir. Uyugn bulunursa kolda veya baldırda tek elle yapılan sıvazlama sırt masajında iki elle uygulanabilir.

Spor masajı kimlere yapılır?

Sporcuların sakatlıkları azaltmak için ve kaslarını rahatlatmak için yapmış olduğu masaj türüdür. Bu masaj türü em ve şişkinlik gibi sorunlarında önüne geçmektedir. İsminden de anlayacağınız üzere bu masajı genel olarak profesyonel sporcular veya spor yapan kişiler tercih etmektedir.

Spor masajı ne zaman yapılır?

Aktivite sonrası masajı; antrenman ve maç sonrasında yapılan dinlendirme masajıdır. Duştan sonra 8-10 dakikalık sıcak bir banyodan sonra ise 20-30 dakika süreyle masaj yapılması önerilir.

Masaj nasil yapılır püf noktaları?

Herhangi bir bölgenin masajı sırasında, mutlaka bir eliniz vücutla temas etsin. İdeal durum, tüm masajınızın tek ve sürekli akan bir hareket olarak algılanmasıdır. Uyguladığınız basıncı çok hafiften çok güçlüye kadar değiştirin. Kemikli bölgeler üzerinde basınç hafif, büyük kaslar üzerinde ise daha sert olmalıdır.

You might be interested:  Üst Bacak Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

En faydalı masaj hangisi?

Shiatsu Masajı Bu masaj genellikle tedavi amaçlı uygulanır. Masörün adeta sihirli olan parmakları, vücudunuzun belirli noktalarına basınç uygular ve bu sayede dokularınızdaki ağrılardan kurtulursunuz. Ama dikkat edin; bu masaj da biraz sert olabilir.

Refleksoloji El masajı Nasıl Yapılır?

El Masajı Nasıl Yapılır.

 1. Baş parmağınızla diğer elinizin baş parmağıyla işaret parmağının arasını tutun.
 2. Omurganızı rahatlatmak için avucunuzun içindeki (baş parmağının altındaki) etli bölgeye masaj yapın.
 3. Her iki egzersizi beşer dakikadan günde birkaç kez iki elinize de uygulayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *